Naujienos

Saulės elektrinės mūsų ateitis

Saulės elektrinės tampa vis svarbesnis atsinaujinančios energijos šaltinis visame pasaulyje. Jos padeda sumažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro ir mažina šiltnamio efektą sukeliančių dujų patekimą į atmosferą. Saulės energija yra praktiškai neišsenkamas ir visiškai ekologiškas energijos šaltinis. Nors saulės elektrinių įrengimas reikalauja didelių pradinių investicijų, ilguoju laikotarpiu jos atsiperka ir gali tiekti pigią elektrą dešimtmečius.

Kaip veikia saulės elektrinės

Saulės elektrinės paverčia saulės energiją elektra naudodamos pagrindinią technologiją – fotovoltinę saulės energiją. Fotovoltinės saulės elektrinės naudoja fotovoltinius elementus, dažniausiai pagamintus iš silicio. Šie elementai sugeria saulės spinduliuotę ir tiesiogiai verčia ją elektra. Kuo daugiau saulės šviesos patenka ant fotovoltinių elementų, tuo daugiau elektros jie pagamina.

Saulės elektrinių privalumai

Saulės elektrinės turi keletą svarbių privalumų, dėl kurių jos tampa vis populiaresnės visame pasaulyje:

 • Atsinaujinanti energija – Saulės energija yra praktiškai neišsemiamas atsinaujinančios energijos šaltinis. Kitaip nei iškastinis kuras, saulė visada teiks energiją Žemei, todėl saulės elektrinės gali tiekti elektrą neribotą laiką. Tai ilgalaikis ir tvarus sprendimas.
 • Mažesnė tarša – Saulės elektrinių eksploatavimas nesukelia jokių tiesioginių teršalų. Jos neišskiria anglies dvideginio ar kitų šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Todėl saulės elektrinės padeda kovoti su klimato kaita ir tarša.
 • Pigesnė elektra – Nors pradinės saulės elektrinių įrengimo išlaidos gali būti didelės, vėliau jų eksploatavimas yra labai pigus. Saulės energija nemokama, todėl ilgalaikėje perspektyvoje saulės elektra išeina daug pigiau nei iš kitų šaltinių.

Nors saulės energetika turi aiškią perspektyvą, svarbu įvertinti ir jos trūkumus bei apribojimus, kad galutinis sprendimas būtų pagrįstas. Atsižvelgiant į tai, saulės elektrinės gali būti puiki investicija į ateitį tiek verslo, tiek privatiems vartotojams.

Svarbiausi saulės elektrinių efektyvumo rodikliai yra šie:

 • Modulių efektyvumas – rodo, kiek saulės energijos moduliai sugeba paversti elektros energija. Šiuolaikiniai komerciškai prieinami moduliai pasiekia 18-28% efektyvumą.
 • Inverterių efektyvumas – inverteriai keičia nuolatinę elektros srovę į kintamąją. Geriausi inverteriai pasiekia 95-98% efektyvumą.
 • Montavimo kampas ir orientacija – optimalus kampas Lietuvos platumoje yra 30-40 laipsnių, o orientacija – pietų kryptimi. Nukrypimai nuo optimalios padėties mažina efektyvumą.
 • Aplinkos sąlygos – debesuotumas, dulkės, sniegas ir kt. mažina gaunamos saulės energijos kiekį.

Nors saulės elektrinių efektyvumas nėra didžiausias, jų privalumai yra lankstus ir decentralizuotas panaudojimas. Be to, saulės energija yra praktiškai neišsenkamas atsinaujinančios energijos šaltinis.

Saulės elektrinių ateitis

Saulės elektrinių plėtra yra itin svarbi siekiant darnios energetikos ateityje. Prognozuojama, kad saulės energijos panaudojimas elektros gamybai artimiausiais dešimtmečiais labai sparčiai augs visame pasaulyje.

Pagrindinės prognozės ir tendencijos:

 • Saulės elementų efektyvumas toliau didės. Mokslininkai nuolat tobulina saulės elementų technologijas, tad jų efektyvumas per ateinančius metus turėtų ženkliai padidėti.
 • Mažės saulės elektrinių įrengimo ir eksploatavimo kaštai. Didesnė paklausa leis gamintojams pasiekti masto ekonomiją. Be to, vyksta nuolatinė pažanga technologijų srityje. 
 • Didės saulės energijos integravimas į pastatus ir infrastruktūrą. Tikimasi daugiau pastatų su integruotais saulės elementais, taip pat kelių ir kitų objektų su saulės energijos sprendimais.
 • Saulės elektrinių plėtra vyks ir mažesniu mastu. Be didelių elektrinių, daugės individualių namų ūkių, diegiančių saulės elektras savo poreikiams.
 • Bus sukurta efektyvesnė saulės energijos kaupimo ir paskirstymo infrastruktūra. Tai leis optimaliau panaudoti nepastovią saulės energiją.

Apskritai, ekspertai prognozuoja didelį saulės energetikos augimą ateinančiais dešimtmečiais. Tai bus vienas pagrindinių būdų pereiti prie žaliosios ekonomikos ir sumažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro.